Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Symboly obce

Erb, vlajka obce

erb PráznovceErb obce Práznovce - zo spodného okraja modrého štítu striedavo vyrastajúce tri klasy a štyri listy, po bokoch vyrastajúce dva strapce hrozna - všetko zlaté.  Poľnohospodársko - vinohradnícky motív podľa nedatovanej obecnej pečate, zachovanej na archívnom dokumente z 18. stor. /Heraldický register SR/

 

vlajkaVlajka obce Práznovce - pozostáva zo siedmich pozdÍžnych pruhov vo farbách modrej (2/9), žltej (1/9), modrej (1/9), žltej (1/9), modrej (1/9), žltej (1/9) a modrej (2/9)

 

 

Najstaršie znamenie sa nám zachovalo v pečati obce Práznovce z roku 1780. Uprostred sú tri pšeničné klasy, po stranách so strapcom hrozna, s dvomi velkými písmenami "P" na pravej a ľavej strane. Voluty v hornej časti pečate sú charakteristické znaky barokovej doby. Na objasnenie historického znamenia sa nám ponúka niekoľko vysvetlení. Východiskom je skutočnosť, že obec mala poľnohospodársky charakter. Pestovanie pšenice a obchodovanie s obilím patrilo k základným zdrojom obživy. V 14. storočí mali obce stredného Ponitria prekvitajúce vinohrady.
V katastri našej obce sa zachovala lokalita s názvom Viničiar. Víno vozili v džbánoch na predaj najmä do Topoľčian. Plné klasy znamenajú chlieb. Každodenný chlieb, získaný v pote tváre, ale zároveň chlieb sviatostný. Zostáva plodom zeme a súčasne plodom ľudskej práce. Starozákonní proroci stotožňujú chlieb s božím Slovom (lz 55,1), v Novom zákone sám Ježiš Kristus povedal o sebe "Ja som chlieb života ..." Jn 6,35). Zrelý klas je zároveň symbolom nového života. Hlboká je aj symbolika hrozna. V Starom zákone (5 Mojž 13, 24) prinášajú z prieskumu Kanaánu dvaja mužovia, ktorých vyslal Mojžiš, velký strapec hrozna. Stal sa znamením Prisľúbenej zeme a jej dobier. V Novom zákone strapec hrozna je synonymom vína. Je symbolom očisťujúcej Krvi Ježiša Krista, ktorá sa vylieva za všetkých na odpustenie hriechov. Ako Krv novej a večnej zmluvy nás privádza k obete, ktorá je zdrojom spásy a večnej radosti (1 Kor 11.25). Velké písmená "P" môžu označovať obec Práznovce (latinsky Posessio Práznocz), ale nemožno vylúčiť, keďže ide aj o eucharistické symboly, ani Kristov monogram P. Skupina klasov alebo snop v kresťanskej symbolike rovnako je znakom mariánskym.

Už naši vierozvestovia viedli našich predkov k hlbokej a oddanej úcte Panne Márii. Podľa najstarších uhorských zákonov bolo povinných každých 10 osád na vhodnom mieste postaviť si kostol. Nemožno poprieť, že jedným z prvých bol farský kostolík na Sádku (Čížiku) zasvätený Panne Márii, kam patrili určitý čas obce od Janovej Vsi až po Solčany, teda aj Práznovce a Horňany. Napriek tomu, že románsky kostolík v Starom háji bol zasvätený Všetkým svätým, Práznovčania roku 1776 zasvätili pôvodnú barokovú kaplnku Panne Márii, podržali si starobylé mariínske patrocínium a nemožno vylúčiť, že ho v symbolike klasov premietli do znaku obce, v poznaní, že Panna Mária je Regina coelis = Kráľovná nebies - Kráľovná všetkých svätých. U starých Grékov klas je symbolom ľudskej plodnosti. Sv. Konštantín a Metod boli Gréci a ich misia bola byzantská s dôrazom úcty k Bohorodičke. Ježiš Kristus je požehnaný plod života Panny Márie ako Syn človeka a Boží Syn, preto je Bohorodičkou, čím sa plne objasňuje spojenie eucharistickej a mariánskej symboliky v pečati obce a ich vzájomná spätosť.Spojením symboliky chleba a vína, súčasne rozšírenú o mariánsku symboliku sa umocňuje duchovný rozmer historickej obecnej symboliky.

Celé posolstvo v pečati je výrečné, vyniká teologickým a historickým zázemím a je navyše riešené odborne heraldicky, preto sa v erbe a v novej pečati obce Práznovce rešpektuje, lebo erb, pečať a vlajka tvoria trojicu jej základných symbolov. V erbe obce zlaté klasy cez zlatisté vlniace sa klasy na poliach spolu so zlatými strapcami hrozna nás vedú k hlbokej symbolike chleba a vína a modrý štít nám pripomenie symboliku práznovského patrocínia (zasvätenia kostola) Panny Márie. Heraldicky najhodnotnejší erb je ten, ktorý má čo najmenej farieb. Kontrastom svetlej zlatej a tmavo modrej farby naberá erb na pôsobivosti. Rovnakú farebnú kompozíciu vidno napr. v erbe francúzskych kráľov (zlaté ľalie v modrom štíte), Benátok (zlatý lev v modrom štíte), Švédska (tri zlaté ľalie v modrom štíte).
Pečať obce je okrúhla. Strednú a hornú časť vypÍňa erb obce a v dolnej časti v polkruhu je kruhopis: Obec Práznovce.

                                                                                     autor: Vladimír Šupa


 

dnes je: 19.10.2019

meniny má: Kristián

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka