Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Súčasnosť

V dňoch 22. a 23. apríla 1931 postihla našu obec hrozná povodeň. Rozvodnila sa rieka Nitra a jej prítoky, voda pretŕhala slabé valy vyše obce a len obetavá práca občanov pri ich oprave a spevňovaní zachránila ako tak obec od veľkého nešťastia. Prípravné práce na reguláciu riek Nitry a Bebravy začali za starostu Štefana Mikuláša vypracovaním presných máp katastra. Počas následných prác bol starostom Štefan Gašparík. Regulácia riek priniesla obyvateľom našej obce nielen túženú lepšiu bezpečnosť, ale aj vítané pracovné príležitosti v období nezamestnanosti. Staršie i novšie udalosti obce boli podrobne opísané v dvoch kronikách obce Práznovce, ktoré od zlúčenia obce s mestom Topoľčany sa nemôžu nájsť a nie sú nám preto k dispozícii.

V roku 1957 bola obci pridelená motorová striekačka. Pribudla novostavba obchodu - terajšieho pohostinstva. Na mieste zrúcanej pánskej sýpky bola svojpomocou občanov postavená budova obecného úradu. Keďže starý kultúrny dom nevyhovoval, začalo sa v roku 1968 s výstavbou kultúrneho domu, ktorý bol slávnostne otvorený na hody v roku 1972. V tom istom roku sa previedla výstavba predajní potravín, mäsa a mlieka. Rada ONV schválila v roku 1973 pre Práznovce v rámci akcie "Z" výstavbu novej materskej škôlky. Ukončená bola v roku 1976. Po rekonštrukcii kabín na ihrisku sa v roku 1976 rozhodlo o budovaní garáže pre požiarnu techniku a parkoviska pri futbalovom ihrisku. Uvedené stavby zmenili pravostranné centrum obce. Od roku 1968 do roku 1975 sa previedlo svojpomocné vybudovanie betónových chodníkov, prípadne z melioračných dlaždíc. Upravou ciest sa dosiahlo, že všetky miestne komunikácie sú bezprašné. S odvodňovaním ulíc bolo spojené budovanie doskových železobetónových priepustov a krytého kanála pozdíž hlavnej cesty. V roku 1973 sa uskutočnila rekonštrukcia miestneho rozhlasu a v roku 1975 verejného osvetlenia i celej siete. Vo funkcii predsedu MNV sa vystriedali: Anton Hain 1957 - 60, Ján Gogola 1960 - 64, Milan Šefranik 1964 - 71 a Jozef Hamara 1971 - 75.

Dňom 22.10.1975 bola naša obec zlúčená s mestom Topoľčany do 1.7.1996. V tomto období bol postavený dom smútku, zaviedol sa celoobecný vodovod a previedla sa plynofikácia obce. Za starostu v roku 1996 bol zvolený Milan Šefranik a osamostatnením sa naša obec postupne naďalej zveľaďuje politicky, hospodársky, spoločensky a kultúrne. V roku 1997 sa začalo s výstavbou katolíckeho kostola podľa projektovej dokumentácie Ing.arch.Milana Hodoňa zo Žiliny. Vedením stavby bol poverený Ing. Jozef Bujalka. V priebehu roka bola zavŕšená hrubá stavba lode. Základný kameň pre nový kostol za svätený Panne Márii posvätil sv. Otec Ján Pavol II. pri prvej návšteve Slovenska v Bratislave roku 1990. Iný základný kameň pre kostol v Práznovciach pápež neposvätil.

                                                                                     autor: Vladimír Šupa


 

dnes je: 21.10.2019

meniny má: Uršuľa

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka