Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Prírodné pomery

Geografická poloha, klimatické podmienky

Vo východnej časti Nitrianskej sprašovej pahorkatiny, oproti sútoku riek Bebravy a Nitry, na jej ľavostrannej nive, na mohutnom náplavovom kúželi medzi potokom Dršna a riečkou Vyčoma leží obec Práznovce. Za dedinou, smerom k riečke Vyčoma, sa nachádza Miksatov mlyn. Súčasťou obce je samota Horňany s dominantou vzácnej sekvoje, ukrytá v malebnom prostredí východnej zalesnenej časti chotára Práznoviec.Chotár na odlesnenej pahorkatine tvoria mladotreťohorné uloženiny, na severozápadných svahoch Tríbeča kryštalické horniny a triasové kremence. Prevažujú dubovohrabové lesy s bučinami, miestami so smrekom, borovicou a smrekovcom opadavým.

Stred obce leží v nadmorskej výške 169 m. Najnižsie položené miesto vykazuje 164 m. Smerom k Tríbečskému pohoriu, cez úrodné polia, sa terén postupne dvíha až do nadmorskej výšky 727 m. Kataster obce má rozlohu 1052 ha. Tiahne sa od starých pôvodných korýt riek Nitra a Bebravy juhovýchodným smerom k hlavnému hrebeňu Tríbečského pohoria. Jeho svahy tvoria prirodzenú východnú hranicu s chotármi Zlatna a Velčíc. Odtiaľ sa zvažuje pás na severozápad po Horňany a pokračuje ako úzky pás, ktorý dôsledne oddeľuje katastre Solčian a Krnče. Západnú hranicu s Topoľčanmi vytvára rieka Nitra. Časť severnej hranice s Krušovcami tvorí rieka Bebrava a časť kanál agatiny. Smerom na východ s Bošanmi ohraničuje kataster riečka Vyčoma. Pozdĺž cesty zo Sočian do Bošian smerom na juh v susedstve s Baštínom sa hranica napája na zúženú časť katastra obce.

Práznovce sa nachádzajú na rozhrani teplej a mierne teplej klimatickej oblasti. Podnebie je stredne vlhké so zrážkovým priemerom 700 v pohorí 800 mm. Územie chotára odvodňujú rieky Nitra a Bebrava, potom Dršna a riečka Vyčoma, ktorá sa na severnej strane chotára vlieva do rieky Nitry. V lesoch sa stretávame s vysokou (jeleň, srnec), čiernou (diviak) a drobnou (veverica, kuna, líška, divá mačka, jazvec) divou zverou, dravcami (jastrab, kaňa, myšiak). Na poliach občas vidno zajaca, bažanta i jarabicu. V záhradách pozorujeme sýkorky, drozdy, ďatle, hrdličky, škorce, stehlíky, pinky. Na pravom pokojnejšom toku rieky Nitry sa usadilo vodné vtáctvo (sliepočka vodná), pretože zavezením mŕtvych ramien rieky Bebravy a Nitry sa zničilo jeho prirodzené prostredie.

Pôvodne a klimatické podmienky sú praznivé pre pestovanie lodín stredoeurópskeho klimatického pásma. V záhradách sa pestuje mäkké ovocie : jahody, maliny, ríbezle, egreše, josta. Z ovocných stromov vlašský orech, jabloň, hruška, slivka, čeršňa, ale aj marhuľa a broskyňa i odolnejšie druhy viniča. Z poľnohospodárskych plodín sa sejú hustosiate obilniny, najmä sladový jačmeň, taktiež dobré úrody dosahuje kukurica, cukrová a kŕmna repa, repka olejka, strukoviny. V záhradách sa dopestujú všetky druhy koreňovej a hlúbovej zeleniny ale tiež paprika, paradajky a baklažán.
                                                                                                                  autor: Vladimír Šupa


 

dnes je: 17.10.2019

meniny má: Hedviga

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka