Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Pamiatky obce

Kaplnka Panny Márie

kaplnkaBola postavená v roku 1776 v barokovom slohu. K stému výročiu roku 1875-76 bola prestavaná a rozšírená ako jednoloďová stavba s polygonálnym uzáverom a predstavanou vežou. Presbytérium je zaklenuté lunetovou klenbou a loď českou plackou. Fasády sú hladké, s dvoma novšími gotizujúcimi oknami. Predstavaná veža je situovaná na strednú os priečelia, na fasádach má lizénové rámce a je zakončená stanovou strechou. Vo veži sú dva zvony, ktoré uliali bratia Fischerovci v Trnave, s nápisom : "Z Božou pomocou dali zhotoviť obyvatelia v obci Práznovce r. 1923." Pôvodný barokový oltár bol nahradený klasicistickým oltárom s drevenou polychrómovanou plastikou Panny Márie ružencovej uprostred. V roku 1960 bola pristavaná bočná loď s rovným stropom. Pri príležitosti 800. výročia obce, bola v roku 1983 prevedená generálna oprava celej stavby. Zároveň sa v interiéri postavila empora a pod ňou sa zriadila sakristia. Kostol dostal nové mramorové liturgické zariadenie s výzdobou tepaných reliéfov od akdem. sochára Štefana Pelikána. Farebná vitráž gotizujúceho okna je od národného umelca Vincenta Hložníka. Reliéfy Krížovej cesty sú dielom rezbára Františka Hýlla.

                                                                                      autor: Vladimír Šupa


 

Zaniknutý stredoveký kostol v Práznovciach

V osade, samostatnej obci Horňany stál románsky kostolík Všetkých svätých. O jeho existencii svedčí aj svedectvo Mateja Bela a aj jeho zakreslenie na mape prvého vojenského /jozefovského/ mapovania, v ktorom je vytýčená i cesta k nemu.

Objekt - základy kostola - je evidovaný na Pamiatkovom úrade ako pamiatkový objekt.


 

Chránené stromy v katastri

Sekvoja - zasadená v časti Horňany.

Lipy - zasadené pred kostolom a na cintoríne.


 

Práznovský mlyn

Prvá zmienka o vodnom mlyne na rieke Nitra v Práznovciach pochádza z roku 1490. V druhej polovici 18.st. vlastnil polovicu tunajšieho mlyna zeman František Šelmeci z Noroviec. V roku 1753 sa tu spomína mlynár Martin Minár, ktorý spolu s potomkami pracovali v práznovskom mlyne dlhšie, možno celé desaťročia. Odvetdy až do dnešných čias sa ľudia vo mlyne menili, odchádzali, prichádzali a z pôvodného mlyna sa stalo rodinné obydlie bez klepotu vodného mlyna... 


 

Práznovský mlyn

bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 

 
Položky 5-8 z 9

dnes je: 17.6.2019

meniny má: Adolf

webygroup
ÚvodÚvodná stránka