Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Pamiatky obce

Kaplnka Panny Márie

kaplnkaBola postavená v roku 1776 v barokovom slohu. K stému výročiu roku 1875-76 bola prestavaná a rozšírená ako jednoloďová stavba s polygonálnym uzáverom a predstavanou vežou. Presbytérium je zaklenuté lunetovou klenbou a loď českou plackou. Fasády sú hladké, s dvoma novšími gotizujúcimi oknami. Predstavaná veža je situovaná na strednú os priečelia, na fasádach má lizénové rámce a je zakončená stanovou strechou. Vo veži sú dva zvony, ktoré uliali bratia Fischerovci v Trnave, s nápisom : "Z Božou pomocou dali zhotoviť obyvatelia v obci Práznovce r. 1923." Pôvodný barokový oltár bol nahradený klasicistickým oltárom s drevenou polychrómovanou plastikou Panny Márie ružencovej uprostred. V roku 1960 bola pristavaná bočná loď s rovným stropom. Pri príležitosti 800. výročia obce, bola v roku 1983 prevedená generálna oprava celej stavby. Zároveň sa v interiéri postavila empora a pod ňou sa zriadila sakristia. Kostol dostal nové mramorové liturgické zariadenie s výzdobou tepaných reliéfov od akdem. sochára Štefana Pelikána. Farebná vitráž gotizujúceho okna je od národného umelca Vincenta Hložníka. Reliéfy Krížovej cesty sú dielom rezbára Františka Hýlla.

                                                                                      autor: Vladimír Šupa


 

Zaniknutý stredoveký kostol v Práznovciach

V osade, samostatnej obci Horňany stál románsky kostolík Všetkých svätých. O jeho existencii svedčí aj svedectvo Mateja Bela a aj jeho zakreslenie na mape prvého vojenského /jozefovského/ mapovania, v ktorom je vytýčená i cesta k nemu.

Objekt - základy kostola - je evidovaný na Pamiatkovom úrade ako pamiatkový objekt.


 

Chránené stromy v katastri

Sekvoja - zasadená v časti Horňany.

Lipy - zasadené pred kostolom a na cintoríne.


 

Práznovský mlyn

Prvá zmienka o vodnom mlyne na rieke Nitra v Práznovciach pochádza z roku 1490. V druhej polovici 18.st. vlastnil polovicu tunajšieho mlyna zeman František Šelmeci z Noroviec. V roku 1753 sa tu spomína mlynár Martin Minár, ktorý spolu s potomkami pracovali v práznovskom mlyne dlhšie, možno celé desaťročia. Odvetdy až do dnešných čias sa ľudia vo mlyne menili, odchádzali, prichádzali a z pôvodného mlyna sa stalo rodinné obydlie bez klepotu vodného mlyna... 


 

Práznovský mlyn

bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu

 

dnes je: 19.10.2019

meniny má: Kristián

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka